Profil działalności spółki Auto Partner S.A.

Grupa Auto Partner SA to dynamicznie rozwijający się importer i dystrybutor części zamiennych do samochodów osobowych, dostawczych i motocykli. Stanowi platformę sprzedaży oraz logistyki dostaw w trybie just-in-time do klientów rozproszonych. Swoje usługi kieruje głównie do warsztatów samochodowych i sklepów motoryzacyjnych. W ofercie posiada części zamienne układów samochodowych, części i akcesoria motocyklowe, filtry, oleje, chemię samochodową czy akcesoria samochodowe.


116filli w Polsce
30obsługiwanych krajów
350dostawców
160000m² powierzchni magazynowej

Klientami Grupy Auto Partner są głównie warsztaty samochodowe i sklepy motoryzacyjne. Grupa sprzedaje produkty pochodzące łącznie od ponad 350 dostawców. Wysoki stopień informatyzacji procesów biznesowych, sprzedaż kanałami elektronicznymi i zinformatyzowana logistyka dostaw oraz posiadana flota samochodowa pozwalają na dostarczenie części do klienta końcowego z częstotliwością 3-5 razy dziennie.

Auto Partner SA działa w oparciu o zintegrowane narzędzia IT zarządzające całym łańcuchem dostaw oraz infrastrukturę logistyczną składającą się z:

 • centrum logistyczno-dystrybucyjnego w Bieruniu – 52 tysiące m²,
 • centrum logistyczno-dystrybucyjnego w Pruszkowie – 12,5 tysiąca m²,
 • centrum logistyczn0-dystrybucyjnego w Poznaniu – 13,5 tysiąca m²,
 • magazynu w Mysłowicach – 24 tysiące m²,
 • dwóch magazynów w Pradze (Czechy) – 1,2 tysiąca m²,
 • sieci ponad 110 oddziałów wyposażonych w powierzchnie magazynowe – łącznie 57 tysięcy m².

Grupa Auto Partner trafia do odbiorców w całej Europie. Auto Partner SA współpracuje z ponad 350 dostawcami części zamiennych w obszarze tzw. rynku aftermarket, jak również dostawcami OEM z całego świata. Oferta Grupy obejmuje blisko 250 000 referencji. Dostawcami są światowe marki tj.: Bosch, Castrol, Continental, Febi, Textar, Valeo, Meyle, ZF Aftermarket czy Schaeffler. Auto Partner SA jest także jedynym w Polsce dystrybutorem marek: RYMEC, Unior, Triscan, ALCO, NK, Meteor, Quaro, Bovez oraz marki własnej MaXgear.MaXserwis

Grupa Auto Partner dostrzegając rosnące znaczenie warsztatów, rozwinęła szeroki wachlarz działań wspierających ten segment rynku. Jednym z nich jest program MaXserwis – sieć niezależnych warsztatów samochodowych. Program obejmuje m.in. preferencyjną siatkę rabatową, leasing urządzeń i wyposażenia warsztatowego, możliwość uczestnictwa w szkoleniach technicznych i konferencjach. Na koniec 2021 roku sieć MaXserwis liczyła ponad 350 niezależnych warsztatów.


Marka własna MaXgear

Marka MaXgear powstała w 2006 roku i jest jedną z największych marek własnych na rynku aftermarket. W swojej ofercie posiada ponad 35 000 rotujących pozycji i obecna jest w światowej bazie TecDoc. Oferuje produkty w ramach 11 głównych grup asortymentowych: zawieszenie i układ kierowniczy, napęd, silnik, zawieszenie, elektryka, hamulce, filtry, układ klimatyzacji, układ chłodzenia, chemię i kosmetykę oraz akcesoria. Sprzedaż produktów MaXgear stanowi około 17% sprzedaży wśród wszystkich największych marek dystrybuowanych przez Auto Partner.


Model biznesowy

1

Model biznesowy

Modelem biznesowym Grupy jest pełnienie roli platformy sprzedaży szerokiego asortymentu części zamiennych oraz podmiotu logistycznego zapewniającego szybką dostawę zamówionych części.
2

Infrastruktura

Grupa dysponuje rozbudowaną infrastrukturą logistyczną – zarówno w postaci magazynów, oddziałów, jak i infrastruktury transportowej oraz informatycznej, umożliwiającą realizację usługi outsourcingu magazynu samochodowych części zamiennych wraz z logistyką dostaw just-in-time do klientów końcowych.
3

Produkty

Grupa zarządza szeroką ofertą produktową, w tym marką własną MaXgear. Jest także wyłącznym dystrybutorem.
4

Grupa klientów

Głównymi odbiorcami usług i produktów dystrybuowanych przez Grupę Auto Partner są warsztaty samochodowe i sklepy specjalistyczne. Trzeci segment stanowią niewyspecjalizowane podmioty naprawcze i sprzedaż detaliczna.
5

Zamówienia i realizacja

Rozproszeni klienci w Polsce oraz na rynkach zagranicznych wymagają skrojonego na ich miarę systemu logistycznego, który gwarantuje dostawę kilka razy dziennie. Aby zamówienia realizowane były zgodnie z przyjętymi w Grupie standardami, dostarczane są na ponad 700 trasach lokalnych, a na każdą z nich wyjeżdżają od 2 do 10 razy dziennie.

Strategia

IR-wzrost-skali-dzialania-250×250

Wzrost skali działania

Wzrost skali działania poprzez m.in. rozbudowę i usprawnianie sieci dystrybucji: tworzenie własnych oddziałów i regionalnych centrów logistyczno-magazynowych (wykorzystywanych również do zaopatrywania wybranych rynków zagranicznych) oraz ekspansję zagraniczną (sprzedaż z magazynów w Polsce oraz plan uruchomienia filii na terenie Łotwy i Czech).
 
IR-dalsza-dywersyfikacja-produktowa-250×250

Dalsza dywersyfikacja produktowa

Dalsza dywersyfikacja produktowa poprzez rozszerzanie asortymentu oferowanych przez Grupę części zamiennych.
IR-dalszy-wzrost-rentownosci-250×250

Dalszy wzrost rentowności

Dalszy wzrost rentowności m.in. poprzez wprowadzanie dodatkowych marek własnych o różnym pozycjonowaniu cenowym, w tym także z segmentu premium; rosnącą skalę działania, ulepszanie i rozbudowę rozwiązań IT (pozwalających na efektywną kontrolę kosztów).
 
IR-rozszerzenie-dzialalnosci-o-nowe-rynki-250×250

Rozszerzenie działalności o nowe rynki

Rozszerzenie działalności o nowe rynki.


Misja i wizja

Naszym celem jest zapewnienie klientom maksymalnego wyboru części zamiennych z całego świata i dostarczenie ich w możliwie najkrótszym czasie.

 1. Chcemy być liderem zmian w branży dystrybucji części zamiennych.
 2. Dążymy do tego, by być w gronie najlepiej zinformatyzowanych dostawców części na rynku europejskim.
 3. Chcemy stale rosnąć szybciej niż rynek poprzez ekspansję zagraniczną i wprowadzanie kolejnych nowości produktowych.


Zarząd

Aleksander Górecki

Prezes Zarządu


Z branżą motoryzacyjną związany od 1993 roku, w którym założył spółkę Auto Partner. Jest głównym akcjonariuszem firmy. Od początku istnienia spółki odpowiedzialny za jej rozwój, relacje z kluczowymi dostawcami i partnerami biznesowymi. Ukończył studia magisterskie w Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni.

Andrzej Manowski

Wiceprezes Zarządu


Związany ze spółką od 1994 roku, od 2007 roku pełni funkcję Wiceprezesa Zarządu. Odpowiedzialny za ekspansję geograficzną spółki, w tym rozwój działalności eksportowej, nadzoruje także projekty informatyczne. Ukończył studia licencjackie w Wyższej Szkole Zarządzania Marketingowego i Języków Obcych w Katowicach Wydział Ekonomiczno-Filologiczny, na kierunku Zarządzanie i Marketing (specjalność – marketingowe zarządzanie firmą) oraz uzupełniające studia magisterskie na tej samej uczelni na kierunku Rachunkowość i Informatyka.

Piotr Janta

Wiceprezes Zarządu


Związany ze spółką od 2009 roku na stanowisku Dyrektora Sprzedaży, od grudnia 2015 roku pełni także funkcję Członka Zarządu. Odpowiedzialny za rozwój sieci sprzedaży oraz komunikację marketingową spółki. Z branżą związany od 2005 roku. Ukończył studia licencjackie w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu na kierunku Informatyka i Ekonometria, specjalność e-biznes, oraz na tej samej uczelni studia magisterskie na kierunku Finanse i Rachunkowość, specjalność Informatyka w finansach. Posiada certyfikację Akademii Trenerów Sprzedaży Development Partners Wrocław oraz certyfikację Thomas International w zakresie narzędzi PPA.

Tomasz Werbiński

Członek Zarządu


Posiada wykształcenie wyższe. Ukończył studia jednolite magisterskie w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie na kierunkach Finanse i Rachunkowość, specjalność bankowość inwestycyjna oraz Metody Ilościowe w Ekonomii i Systemy Informacyjne, specjalność metody analizy decyzji. Uczestniczył w unijnym programie wymiany studentów LLP Erasmus, studiując na Johannes Gutenberg Universität Mainz (Niemcy), kierunek BWL (Betriebswirtschaftslehre). Posiada licencję Maklera Papierów Wartościowych z uprawnieniami do wykonywania czynności doradztwa inwestycyjnego (nr 2369).Rada Nadzorcza

W skład Rady Nadzorczej Spółki wchodzi pięciu członków powołanych na wspólną pięcioletnią kadencję:

Jarosław Plisz posiada wykształcenie wyższe. W 1989 roku ukończył studia magisterskie na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Data Miejsce Stanowisko
2018-2015 r. DahliaMatic sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie Członek Rady Nadzorczej
2016 r. do chwili obecnej Team Value Partners sp. z.o.o Członek Zarządu
2010-2015 r. CTPartners S.A. z siedzibą w Warszawie Członek Rady Nadzorczej
2007 r. do chwili obecnej Auto Partner S.A. z siedzibą w Bieruniu Przewodniczący Rady Nadzorczej
2005-2015 r. Infovide-Matrix S.A. z siedzibą w Warszawie Członek Zarządu, Wiceprezes Zarządu
2000-2005 r. Pro Futuro SA Prezes Zarządu

Andrzej Urban posiada wykształcenie wyższe. Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie na wydziale JMiC z tytułem mgr inż.

Data Miejsce Stanowisko
2000 r. do chwili obecnej Poltra Spółka z.o.o. Właściciel i Prezes Zarządu
1991 r. Poltra Założyciel i właściciel firmy

Zgodnie ze złożonym oświadczeniem Andrzej Urban spełnia kryteria niezależności określone w Dobrych Praktykach Spółek notowanych na GPW.

Bogumił Kamiński posiada tytuł profesora nauk społecznych w dyscyplinach ekonomia, finanse i nauki o zarządzaniu.

Data Miejsce Stanowisko
2022 r. do chwili obecnej Szkoła Główna Handlowa w Warszawie Profesor tytularny
2020 r. do chwili obecnej Szkoła Główna Handlowa w Warszawie Przewodniczący Rady Naukowej Dyscypliny
Ekonomia i Finanse
2017 r. do chwili obecnej Ryerson University, Toronto, Kanada Adjunct Professor
2015 r. do chwili obecnej Auto Partner S.A. z siedzibą w Bieruniu Członek Rady Nadzorczej
2015-2016 r. Infovide-Matrix S.A. z siedzibą w Warszawie Prokurent
2014-2022 r. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie Profesor nadzwyczajny
2014-2016 r. Curnot Well.com Holding GmbH s.k.a. z siedzibą w Warszawie Komplementariusz
2010-2014 r. Akrokerri Investments Limited z siedzibą w Nikozji (spółka prawa cypryjskiego) Wspólnik
2009-2016 r. Infovide-Matrix S.A. z siedzibą w Warszawie Partner
2007-2014 r. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie Adiunkt
2006-2009 r. Infovide-Matrix S.A. z siedzibą w Warszawie Dyrektor
2001-2006 r. Matrix.pl S.A. z siedzibą w Warszawie Dyrektor
2001-2006 r. Medistat s.c. z siedzibą w Koczargach Starych Właściciel
2000-2007 r. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie Asystent
2000-2001 r. Polkomtel S.A. Analityk

Wybrane badania profesora Bogumiła Kamińskiego w przedmiotowym zakresie, szczególnie w odniesieniu do sprawozdawczości spółek notowanych, są następujące:

 • M. Aluchna, M. Roszkowska-Menkes, B. Kamiński, D. Bosek-Rak: Do institutional investors encourage firm to social disclosure? The stakeholder salience perspective, Journal of Business Research, 2022, 142, 674-682
 • Aluchna, M., Mahadeo, J.D. and Kamiński, B.: The association between independent directors and company value. Confronting evidence from two emerging markets, Corporate Governance, 20(6), 987-999. 2020
 • M. Aluchna, T. Berent, B. Kamiński: Dividend Payouts and Shareholder Structure: Evidence from the Warsaw Stock Exchange, Eastern European Economics, 57(3), s. 227-250, 2019
 • M. Aluchna, B. Kamiński: Ownership structure and company performance: a panel study from Poland, Baltic Journal of Management, 12(4), s. 485-502, 2017
 • Sahakiants, M. Aluchna, B. Kamiński: Gender Pay Equality Reporting in Germany and Poland: An Econometric Investigation, Academy of Management Annual Meeting Proceedings Vol. 2022, No. 1

W zakresie działalności dydaktycznej profesor Bogumił Kamiński był:

 • współpromotorem rozprawy doktorskiej:
  Stefan Kruger: Good Corporate Governance and Shareholder Value Creation. Evidence from the Largest Listed Companies in Poland, data nadania: 11 stycznia 2021 r.,
 • promotorem pracy magisterskiej:
  Jacek Sadowski: Ekonomiczna ocena obowiązku rotacji audytora, 2010,
 • recenzentem w postępowaniu doktorskim:
  Agnieszka Baklarz: Identyfikacja skutków udostępnienia informacji poufnej inwestorom na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, 2019

 

Zgodnie ze złożonym oświadczeniem Bogusław Kamiński spełnia kryteria niezależności określone w Dobrych Praktykach Spółek notowanych na GPW.

Mateusz Melich zamieszkały w Warszawie jest absolwentem kierunku Bankowość i Finanse Szkoły Głównej Handlowej. Karierę zawodową rozpoczął w 2003 roku w dziale doradztwa transakcyjnego Ernst & Young w Berlinie. W latach 2004-2013 pracował w IPOPEMA Securities S.A. w Departamencie Rynków Kapitałowych jako menadżer odpowiedzialny za prowadzenie projektów z zakresu emisji obligacji zwykłych, emisji obligacji zamiennych, pierwszych oraz wtórnych ofert publicznych dla szeregu spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych S.A. w Warszawie. Od 2014 roku Prezes Zarządu Dom Inwestycyjnego ZENITH S.A., firmie specjalizującej się w doradztwie finansowym na rzecz klientów korporacyjnych. W latach 2016-2019 pełnił funkcję dyrektora w Mercurius Domu Maklerskim. W latach 2019-2012 członek Rady Nadzorczej Kruk S.A. Obecnie członek zarządu spółki Energy1 Sp. z o.o. Mateusz Melich od lat prowadzi szkolenia z zakresu wycen spółek na studiach podyplomowych Szkoły Głównej Handlowej. Studiował również ekonomię na Ludwig-Maximilians-Universität w Monachium.

Zgodnie ze złożonym oświadczeniem Mateusz Melich spełnia kryteria niezależności określone w Dobrych Praktykach Spółek notowanych na GPW.

Bogumił Woźny posiada wykształcenie wyższe. W 1990 r. zdobył tytuł magistra inżyniera na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, Wydział Górnictwa i Geologii specjalność projektowanie i budowa kopalń. W 1996 roku ukończył kurs rachunkowości i finansów oraz zdał egzaminy ACCA (the Chartered Association of Certified Accountants) . W 1998 r. ukończył studia podyplomowe na Akademii Ekonomicznej im. Karola Adamieckiego w Katowicach – Działanie Banków Uniwersalnych.

Data Miejsce Stanowisko
2015 r. do chwili obecnej Auto Partner S.A. z siedzibą w Bieruniu Członek Rady Nadzorczej
2015 r. do chwili obecnej Parts24 S.A. z siedzibą w Krakowie Członek Rady Nadzorczej
2014-2015 r. „Przedsiębiorstwo UNITOR B” sp. z o.o. z siedzibą w Tychach Wiceprezes Zarządu
2012 r. do chwili obecnej Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane TOR sp. z o.o. z siedzibą w
Mysłowicach
Członek Zarządu,
Dyrektor ds. finansowych – Wiceprezes Zarządu
2003-2011 r. Bank Zachodni WBK S.A. z siedzibą we Wrocławiu Dyrektor
1999-2022 r. Wielkopolski Bank Kredytowy S.A. Specjalista ds. analiz kredytowych w Oddziale Regionalnym
1996-1999 r. Górnośląski Bank Gospodarczy S.A. z siedzibą w Katowicach Rewident w Departamencie Kontroli Wewnętrznej

Zgodnie ze złożonym oświadczeniem Bogusław Jarosław Woźny spełnia kryteria niezależności określone w Dobrych Praktykach Spółek notowanych na GPW.


Członkami Rady Nadzorczej spełniającymi kryteria niezależności wynikające z Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na GPW oraz Statutu są Bogumił Kamiński (zobacz oświadczenie), Bogumił Woźny (zobacz oświadczenie), Andrzej Urban (zobacz oświadczenie) oraz Mateusz Melich (zobacz oświadczenie).


Historia

 • 1993

  Założenie spółki Auto Partner.
  Zatrudnienie: 3 pracowników.
  Pierwsza siedziba mieściła się w Katowicach i posiadała ok. 200 m² pow. magazynowej.
 • 1998-1999

  Budowa nowej siedziby firmy w Tychach.
  Zatrudnienie: ok. 50 pracowników
  Powierzchnia magazynowa: 1200 m².
 • 2002

  Firma przekształcona została w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
 • 2003

  W Polsce działały 3 pierwsze filie Auto Partner.
 • 2005

  Otwarcie 3 nowych filii.
 • 2006

  Wprowadzenie na rynek marki własnej MaXgear.
  Nowe biuro i magazyn w Bieruniu.
  Zatrudnienie: ok. 500 pracowników.
  Powierzchnia magazynowa: 3500 m².
 • 2008

  16 działających filii Auto Partner SA.
  Przedstawicielstwa handlowe w Czechach i na Słowacji.
  Przekształcenie spółki MaXgear i utworzenie Grupy.
 • 2012

  Dalszy rozwój firmy. 23 filie w Polsce.
 • 2014

  Nowe centrum dystrybucyjne wyposażone w automatykę magazynową.
  50 działających filii.
  Zatrudnienie: 1000 pracowników.
  Powierzchnia magazynowa: 20 000 m².
 • 2015

  Rozbudowa magazynu centralnego o 5 000 m².
 • 2016

  Debiut na Giełdzie Papierów Wartościowych.
  Wstąpienie do Global One.
 • 2017

  Otwarcie nowego centrum logistyczno-dystrybucyjnego w Pruszkowie.
  Zatrudnienie: blisko 1200 pracowników
  Łączna powierzchnia magazynowa w Polsce: 85 000 m².
  70 działających filii.
 • 2018

  Rebranding
 • 2019

  Rozbudowa centrum dystrybucyjnego w Bieruniu do blisko 40 000 m².
  Zatrudnienie: ok. 1600 pracowników.
  Łączna powierzchnia magazynowa w Polsce: blisko 100 000 m².
  90 działających filii.
 • Obecnie

  Zatrudnienie: ponad 2700 pracowników.
  Łączna powierzchnia magazynowa w Polsce: ponad 160 000 m².
  Ponad 110 działających filii.