Profil działalności spółki Auto Partner S.A.

Grupa Auto Partner SA to dynamicznie rozwijający się importer i dystrybutor części zamiennych do samochodów osobowych, dostawczych i motocykli. Stanowi platformę sprzedaży oraz logistyki dostaw w trybie just-in-time do klientów rozproszonych. Swoje usługi kieruje głównie do warsztatów samochodowych i sklepów motoryzacyjnych. W ofercie posiada części zamienne układów samochodowych, części i akcesoria motocyklowe, filtry, oleje, chemię samochodową czy akcesoria samochodowe.


115filli w Polsce
30obsługiwanych krajów
350dostawców
100000m² powierzchni magazynowej

Klientami Grupy Auto Partner są głównie warsztaty samochodowe i sklepy motoryzacyjne. Grupa sprzedaje produkty pochodzące łącznie od ponad 350 dostawców. Wysoki stopień informatyzacji procesów biznesowych, sprzedaż kanałami elektronicznymi i zinformatyzowana logistyka dostaw oraz posiadana flota samochodowa pozwalają na dostarczenie części do klienta końcowego z częstotliwością 3-5 razy dziennie.

Auto Partner SA działa w oparciu o zintegrowane narzędzia IT zarządzające całym łańcuchem dostaw oraz infrastrukturę logistyczną składającą się z:

 • centrum logistyczno-dystrybucyjnego w Bieruniu – 43 tysiące m²,
 • centrum logistyczno-dystrybucyjnego w Pruszkowie – 13,5 tysiąca m²,
 • magazynu w Pradze (Czechy) – 600 m²,
 • sieci ponad 100 oddziałów wyposażonych w powierzchnie magazynową – łącznie 55 tysięcy m².

Grupa Auto Partner trafia do odbiorców w całej Europie. Auto Partner SA współpracuje z ponad 350 dostawcami części zamiennych w obszarze tzw. rynku aftermarket, jak również dostawcami OEM z całego świata. Oferta Grupy obejmuje blisko 250 000 referencji. Dostawcami są światowe marki tj.: Bosch, Castrol, Continental, Febi, Textar, Valeo, Meyle, ZF Aftermarket czy Schaeffler. Auto Partner SA jest także jedynym w Polsce dystrybutorem marek: RYMEC, Unior, Triscan, ALCO, NK, Meteor, Quaro, Bovez oraz marki własnej MaXgear.MaXserwis

Grupa Auto Partner dostrzegając rosnące znaczenie warsztatów, rozwinęła szeroki wachlarz działań wspierających ten segment rynku. Jednym z nich jest program MaXserwis – sieć niezależnych warsztatów samochodowych. Program obejmuje m.in. preferencyjną siatkę rabatową, leasing urządzeń i wyposażenia warsztatowego, możliwość uczestnictwa w szkoleniach technicznych i konferencjach. Na koniec 2021 roku sieć MaXserwis liczyła ponad 350 niezależnych warsztatów.


Marka własna MaXgear

Marka MaXgear powstała w 2006 roku i jest jedną z największych marek własnych na rynku aftermarket. W swojej ofercie posiada ponad 35 000 rotujących pozycji i obecna jest w światowej bazie TecDoc. Oferuje produkty w ramach 11 głównych grup asortymentowych: zawieszenie i układ kierowniczy, napęd, silnik, zawieszenie, elektryka, hamulce, filtry, układ klimatyzacji, układ chłodzenia, chemię i kosmetykę oraz akcesoria. Sprzedaż produktów MaXgear stanowi około 17% sprzedaży wśród wszystkich największych marek dystrybuowanych przez Auto Partner.


Model biznesowy

1

Model biznesowy

Modelem biznesowym Grupy jest pełnienie roli platformy sprzedaży szerokiego asortymentu części zamiennych oraz podmiotu logistycznego zapewniającego szybką dostawę zamówionych części.
2

Infrastruktura

Grupa dysponuje rozbudowaną infrastrukturą logistyczną – zarówno w postaci magazynów, oddziałów, jak i infrastruktury transportowej oraz informatycznej, umożliwiającą realizację usługi outsourcingu magazynu samochodowych części zamiennych wraz z logistyką dostaw just-in-time do klientów końcowych.
3

Produkty

Grupa zarządza szeroką ofertą produktową, w tym marką własną MaXgear. Jest także wyłącznym dystrybutorem.
4

Grupa klientów

Głównymi odbiorcami usług i produktów dystrybuowanych przez Grupę Auto Partner są warsztaty samochodowe i sklepy specjalistyczne. Trzeci segment stanowią niewyspecjalizowane podmioty naprawcze i sprzedaż detaliczna.
5

Zamówienia i realizacja

Rozproszeni klienci w Polsce oraz na rynkach zagranicznych wymagają skrojonego na ich miarę systemu logistycznego, który gwarantuje dostawę kilka razy dziennie. Aby zamówienia realizowane były zgodnie z przyjętymi w Grupie standardami, dostarczane są na ponad 700 trasach lokalnych, a na każdą z nich wyjeżdżają od 2 do 10 razy dziennie.

Strategia

IR-wzrost-skali-dzialania-250×250

Wzrost skali działania

Wzrost skali działania poprzez m.in. rozbudowę i usprawnianie sieci dystrybucji: tworzenie własnych oddziałów i regionalnych centrów logistyczno-magazynowych (wykorzystywanych również do zaopatrywania wybranych rynków zagranicznych) oraz ekspansję zagraniczną (sprzedaż z magazynów w Polsce oraz plan uruchomienia filii na terenie Łotwy i Czech).
 
IR-dalsza-dywersyfikacja-produktowa-250×250

Dalsza dywersyfikacja produktowa

Dalsza dywersyfikacja produktowa poprzez rozszerzanie asortymentu oferowanych przez Grupę części zamiennych.
IR-dalszy-wzrost-rentownosci-250×250

Dalszy wzrost rentowności

Dalszy wzrost rentowności m.in. poprzez wprowadzanie dodatkowych marek własnych o różnym pozycjonowaniu cenowym, w tym także z segmentu premium; rosnącą skalę działania, ulepszanie i rozbudowę rozwiązań IT (pozwalających na efektywną kontrolę kosztów).
 
IR-rozszerzenie-dzialalnosci-o-nowe-rynki-250×250

Rozszerzenie działalności o nowe rynki

Rozszerzenie działalności o nowe rynki.


Misja i wizja

Naszym celem jest zapewnienie klientom maksymalnego wyboru części zamiennych z całego świata i dostarczenie ich w możliwie najkrótszym czasie.

 1. Chcemy być liderem zmian w branży dystrybucji części zamiennych.
 2. Dążymy do tego, by być w gronie najlepiej zinformatyzowanych dostawców części na rynku europejskim.
 3. Chcemy stale rosnąć szybciej niż rynek poprzez ekspansję zagraniczną i wprowadzanie kolejnych nowości produktowych.


ZarządRada Nadzorcza

W skład Rady Nadzorczej Spółki wchodzi pięciu członków powołanych na wspólną pięcioletnią kadencję:

Jarosław Plisz posiada wykształcenie wyższe. W 1989 roku ukończył studia magisterskie na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Data Miejsce Stanowisko
2018-2015 r. DahliaMatic sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie Członek Rady Nadzorczej
2016 r. do chwili obecnej Team Value Partners sp. z.o.o Członek Zarządu
2010-2015 r. CTPartners S.A. z siedzibą w Warszawie Członek Rady Nadzorczej
2007 r. do chwili obecnej Auto Partner S.A. z siedzibą w Bieruniu Przewodniczący Rady Nadzorczej
2005-2015 r. Infovide-Matrix S.A. z siedzibą w Warszawie Członek Zarządu, Wiceprezes Zarządu
2000-2005 r. Pro Futuro SA Prezes Zarządu

Andrzej Urban posiada wykształcenie wyższe. Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie na wydziale JMiC z tytułem mgr inż.

Data Miejsce Stanowisko
2000 r. do chwili obecnej Poltra Spółka z.o.o. Właściciel i Prezes Zarządu
1991 r. Poltra Założyciel i właściciel firmy

Zgodnie ze złożonym oświadczeniem Andrzej Urban spełnia kryteria niezależności określone w Dobrych Praktykach Spółek notowanych na GPW.

Bogumił Kamiński posiada tytuł profesora nauk społecznych w dyscyplinach ekonomia, finanse i nauki o zarządzaniu.

Data Miejsce Stanowisko
2022 r. do chwili obecnej Szkoła Główna Handlowa w Warszawie Profesor tytularny
2020 r. do chwili obecnej Szkoła Główna Handlowa w Warszawie Przewodniczący Rady Naukowej Dyscypliny
Ekonomia i Finanse
2017 r. do chwili obecnej Ryerson University, Toronto, Kanada Adjunct Professor
2015 r. do chwili obecnej Auto Partner S.A. z siedzibą w Bieruniu Członek Rady Nadzorczej
2015-2016 r. Infovide-Matrix S.A. z siedzibą w Warszawie Prokurent
2014-2022 r. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie Profesor nadzwyczajny
2014-2016 r. Curnot Well.com Holding GmbH s.k.a. z siedzibą w Warszawie Komplementariusz
2010-2014 r. Akrokerri Investments Limited z siedzibą w Nikozji (spółka prawa cypryjskiego) Wspólnik
2009-2016 r. Infovide-Matrix S.A. z siedzibą w Warszawie Partner
2007-2014 r. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie Adiunkt
2006-2009 r. Infovide-Matrix S.A. z siedzibą w Warszawie Dyrektor
2001-2006 r. Matrix.pl S.A. z siedzibą w Warszawie Dyrektor
2001-2006 r. Medistat s.c. z siedzibą w Koczargach Starych Właściciel
2000-2007 r. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie Asystent
2000-2001 r. Polkomtel S.A. Analityk

Zgodnie ze złożonym oświadczeniem Bogusław Kamiński spełnia kryteria niezależności określone w Dobrych Praktykach Spółek notowanych na GPW.

Mateusz Melich zamieszkały w Warszawie jest absolwentem kierunku Bankowość i Finanse Szkoły Głównej Handlowej. Karierę zawodową rozpoczął w 2003 roku w dziale doradztwa transakcyjnego Ernst & Young w Berlinie. W latach 2004-2013 pracował w IPOPEMA Securities S.A. w Departamencie Rynków Kapitałowych jako menadżer odpowiedzialny za prowadzenie projektów z zakresu emisji obligacji zwykłych, emisji obligacji zamiennych, pierwszych oraz wtórnych ofert publicznych dla szeregu spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych S.A. w Warszawie. Od 2014 roku Prezes Zarządu Dom Inwestycyjnego ZENITH S.A., firmie specjalizującej się w doradztwie finansowym na rzecz klientów korporacyjnych. W latach 2016-2019 pełnił funkcję dyrektora w Mercurius Domu Maklerskim. W latach 2019-2012 członek Rady Nadzorczej Kruk S.A. Obecnie członek zarządu spółki Energy1 Sp. z o.o. Mateusz Melich od lat prowadzi szkolenia z zakresu wycen spółek na studiach podyplomowych Szkoły Głównej Handlowej. Studiował również ekonomię na Ludwig-Maximilians-Universität w Monachium.

Zgodnie ze złożonym oświadczeniem Mateusz Melich spełnia kryteria niezależności określone w Dobrych Praktykach Spółek notowanych na GPW.

Bogumił Woźny posiada wykształcenie wyższe. W 1990 r. zdobył tytuł magistra inżyniera na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, Wydział Górnictwa i Geologii specjalność projektowanie i budowa kopalń. W 1996 roku ukończył kurs rachunkowości i finansów oraz zdał egzaminy ACCA (the Chartered Association of Certified Accountants) . W 1998 r. ukończył studia podyplomowe na Akademii Ekonomicznej im. Karola Adamieckiego w Katowicach – Działanie Banków Uniwersalnych.

Data Miejsce Stanowisko
2015 r. do chwili obecnej Auto Partner S.A. z siedzibą w Bieruniu Członek Rady Nadzorczej
2015 r. do chwili obecnej Parts24 S.A. z siedzibą w Krakowie Członek Rady Nadzorczej
2014-2015 r. „Przedsiębiorstwo UNITOR B” sp. z o.o. z siedzibą w Tychach Wiceprezes Zarządu
2012 r. do chwili obecnej Przedsiębiorstwo Remontowo-Budowlane TOR sp. z o.o. z siedzibą w
Mysłowicach
Członek Zarządu,
Dyrektor ds. finansowych – Wiceprezes Zarządu
2003-2011 r. Bank Zachodni WBK S.A. z siedzibą we Wrocławiu Dyrektor
1999-2022 r. Wielkopolski Bank Kredytowy S.A. Specjalista ds. analiz kredytowych w Oddziale Regionalnym
1996-1999 r. Górnośląski Bank Gospodarczy S.A. z siedzibą w Katowicach Rewident w Departamencie Kontroli Wewnętrznej

Zgodnie ze złożonym oświadczeniem Bogusław Jarosław Woźny spełnia kryteria niezależności określone w Dobrych Praktykach Spółek notowanych na GPW.


Członkami Rady Nadzorczej spełniającymi kryteria niezależności wynikające z Dobrych Praktyk Spółek Notowanych na GPW oraz Statutu są Bogumił Kamiński (zobacz oświadczenie), Bogumił Woźny (zobacz oświadczenie), Andrzej Urban (zobacz oświadczenie) oraz Mateusz Melich (zobacz oświadczenie).

Historia

 • 1993

  Założenie spółki Auto Partner.
  Zatrudnienie: 3 pracowników.
  Pierwsza siedziba mieściła się w Katowicach i posiadała ok. 200 m² pow. magazynowej.
 • 1998-1999

  Budowa nowej siedziby firmy w Tychach.
  Zatrudnienie: ok. 50 pracowników
  Powierzchnia magazynowa: 1200 m².
 • 2002

  Firma przekształcona została w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
 • 2003

  W Polsce działały 3 pierwsze filie Auto Partner.
 • 2005

  Otwarcie 3 nowych filii.
 • 2006

  Wprowadzenie na rynek marki własnej MaXgear.
  Nowe biuro i magazyn w Bieruniu.
  Zatrudnienie: ok. 500 pracowników.
  Powierzchnia magazynowa: 3500 m².
 • 2008

  16 działających filii Auto Partner SA.
  Przedstawicielstwa handlowe w Czechach i na Słowacji.
  Przekształcenie spółki MaXgear i utworzenie Grupy.
 • 2012

  Dalszy rozwój firmy. 23 filie w Polsce.
 • 2014

  Nowe centrum dystrybucyjne wyposażone w automatykę magazynową.
  50 działających filii.
  Zatrudnienie: 1000 pracowników.
  Powierzchnia magazynowa: 20 000 m².
 • 2015

  Rozbudowa magazynu centralnego o 5 000 m².
 • 2016

  Debiut na Giełdzie Papierów Wartościowych.
  Wstąpienie do Global One.
 • 2017

  Otwarcie nowego centrum logistyczno-dystrybucyjnego w Pruszkowie.
  Zatrudnienie: blisko 1200 pracowników
  Łączna powierzchnia magazynowa w Polsce: 85 000 m².
  70 działających filii.
 • 2018

  Rebranding
 • 2019

  Rozbudowa centrum dystrybucyjnego w Bieruniu do blisko 40 000 m².
  Zatrudnienie: ok. 1600 pracowników.
  Łączna powierzchnia magazynowa w Polsce: blisko 100 000 m².
  90 działających filii.
 • Obecnie

  Zatrudnienie: ponad 1700 pracowników.
  Łączna powierzchnia magazynowa w Polsce: ponad 100 000 m².
  Ponad 100 działających filii.